V starodavnih judovskih običajih je bilo sabatno leto obdobje, ki je nastopilo vsakih sedem let in v katerem so bili dolgovi odpuščeni, sužnji pa so bili osvobojeni. Z drugimi besedami, to je bil čas, ko je bilo treba končati vse obveznosti in začeti znova. Ta simbolika pa lepo opiše namen sabatnega leta.
V širšem pomenu besedne zveze se sabatno leto razume kot karierni odmor, med katerim si vzamemo čas za temeljit premislek o naši karierni in osebni poti. To priložnost lahko izkoristimo tudi za potovanje, delo v tujini, prostovoljstvo, pripravništvo v podjetju ali izbraževanje. Cilj je, da se poglobimo vase, se preizkusimo v različnih stvareh in nastavimo nov kompas za osebno in karierno življenje.
Sabatno leto se uvršča med neplačane dopuste, kjer prispevki niso plačani, delovna doba ne teče. Gre za popolno prekinitev dela. V tujini se v nekaterih podjetjih lahko dogvorijo, da za čas odmora najdejo zamenjavo, vendar je to pri nas bolj izjema kot pravilo. Vseeno sem mnenja, da bo sabatno leto v Sloveniji v naslednjih 10 letih postalo vedno bolj priljubljeno.
O tem sem se pogovarjala s svojo prijateljico Barbaro Marič, ki se je poleg gap yeara v študentskih letih, o katerem tudi govoriva na začetku, udeležila tudi sabatnega leta. Kako si ga organizirati in kaj vse ti lahko leto kariernega odmora da pa v 49. epizodi podkasta.
Govoriva o:
Sponzorji epizode:
S kupovanjem pri sponzorjih neposredno podpiraš nastajanje tega podkasta. Hvala!
______________________
Najdeš me na www.mayita.si in IG mayita.si